Tabela epd indeksa kod različitih rasa

Tabela epd indeksa kod različitih rasa (Across-Breed EPD – ABEPD) I poboljšanja KOJA SE MOGU OČEKIVATI njihovim ukrštanjem

Faktori prilagođavanja EPD indeksa različitih rasa (ABEPD): Agencija za nacionalnu procenu goveda (National Cattle Estimation – NCE) NCE, i očekivane razlike u potomstvu (EPD), doveli su do značajnih genetskih promena kod tovnih goveda, od svog osnivanja 1970. godine.

Međutim, EPD su generalno uporedivi samo unutar iste rase zbog razlika u genetskoj bazi. Od 1993. godine, Američki centar za istraživanje mesnih životinja (US Meat Animal Research Center – USMARC) izradio je tabelu faktora za prilagođavanje EPD goveda, tako da se osobine pojedinih bikova  mogu porediti kod

Faktori prilagođavanja za osobine trupa se računaju od 2009. godine, a masa trupa je dodata 2015. godine. Da bi bile uključene, rase moraju da imaju podatke o trupovima u bazi podataka – USMARC i da prijave svoj EPD za trup na bazi prilagođene starosti životinje.

Bikovi različitih rasa se mogu porediti na istoj EPD skali dodavanjem odgovarajućeg faktora korekcije, koji su dobijeni najnovijim genetskim procenama za svaku od navedenih rasa. Podrazumeva se da, EPD životinja različitih rasa nisu uporedivi u apsolutnim iznosima, jer mnoga udruženja rasa ponaosob, izračunavaju svoje EPD u na poseban način, što podrazumeva da svaka rasa ima drugačiju bazu. Faktori prilagođavanja između rasa omogućavaju proizvođačima da uporede EPD životinja različitih rasa za navedene osobine. Ovi faktori odražavaju i trenutnu razliku u rasi (za životinje rođene 2021. godine) i razlike u bazi svake rase ponaosob.

AB EPD između rasa (Across Breed EPD) indeks je izuzetno koristan pokazatelj komercijalnim proizvođačima koji kupuju bikove više rasa za upotrebu u programima ukrštanja. Na primer, u terminalnim sistemima ukrštanja, AB EPD identifikuje bikove različitih rasa sa visokim potencijalom rasta ili povoljnim karakteristikama trupa.

Pomenuti faktori su izvedeni definisanjem razlika u rasama iz USMARC programa za procenu kao i prilagođavanjem EPD bikova koji su registrovani u sistemu. Osobine koje se procenjuju su:  porođajna masa, masa pri odbiću, masa sa godinu dana starosti, težina majke (mleko), rezultat marmoriranosti, površina rozbratne – odreska, dubina loja (mast) i masa trupa

Tabela 1.  Faktori prilagođavanja EPD koji se koriste za poređenje važnih osobina kod različitih tovnih rasa koje se gaje u Srbiji

 

Kao primer, predpostavimo da bik rase Crveni Angus ima EPD za osobinu masa trupa +20,0 funti, a bik Hereford rase ima EPD za masu trupa + 75,0 funti. Govorimo naravno o EPD vrednostima u okviru svake rase ponaosob. Faktori prilagođavanja među rasama za osobinu masa trupa (vidi tabelu 1.) su – 5,4 funte za Crvenog Angusa i – 66,4 funte za Hereford rasu. Indeks AB-EPD je 20,0 funti – 5,4 funte = 14,6 funti za bika Crveni Angus i 75,0 funti – 66,4 funte = 8,6 funti za bika Hereford rase. Očekivana razlika u masi trupa njihovih potomaka, kada se oba navedena bika pare sa kravama neke treće rase, bi bila: 14,6 funti – 8,6 funti = 6 funti u korist bika Angus rase.

Ranije, faktori prilagođavanja EPD indeksa između rasa, radili su se na osnovu podataka o   telesnoj masi potomaka koji su stari godinu dana. Oni su dobijani iz USMARC baze.

Novom analizom, uključen je element prirasta nakon odbijanja teladi, a ne telesna masa godišnjaka, a indeksi su izvedeni kao zbir mase pri odbiću i povećanja mase grla nakon odbijanja.

U većini genetskih procena koristi se samo prirast nakon odbijanja, a ne masa grla pri starosti od godinu dana. Ovo iz razloga, što ovakvim pristupom, deo telesne mase godišnjaka, ne uključuje majčinske efekte, pre svega bolju ili lošiju mlečnost majki.

Dobijeni  rezultati se donekle razlikuju od prethodnih, pri čemu su najveće promene bile kod rasa sa nižim uticajem majke (manje mleka).

Još jednom napominjemo, indeksi iz Tabele 1. ne predstavljaju direktno poređenje između različitih rasa, zato što su baze po rasama različite. Treba ih koristiti samo za upoređivanje EPD (AB-EPD) životinja različitih rasa.

Faktori prilagođavanja u ovoj tabeli su ažurirani korišćenjem EPD iz najnovijih procena koje je sprovelo svako od osamnaest udruženja rasa koje se koriste za proizvodnju goveđeg mesa u USA (aktuelno od januara 2024.). Razlike u rasama koje se koriste za izračunavanje korektivnih faktora, zasnovane su na upoređivanju potomstva potomaka svake od ovih rasa u Programu za procenu USMARC.

Da bi bilo jasnije, u Tabeli 2. prikazane su rase oca (koji nosi polovinu efekta čiste rase) i predviđanje razlike kada se ti bikovi, različitih rasa, pare sa kravama iste rase. Sve je preračunato na bazu koju čine podaci o životinjama rođenim 2022. godine, koje su odgajene u uslovima koji zadovoljavaju USMARC

standarde.

Tabela 2. Rasa oca za životinje rođene 2022. Godine, a odgajene pod uslovima koji zadovoljavaju USMARC standarde (navedene su samo rase koje se gaje u Srbiji

 

Tekst preveo i prilagodio

Miroslav Ćirić

Jul, 2024