Osnovni alat u selekciji mlečnih krava su priplodne vrednosti. Koristimo ih kako bi smo odredili genetski potencijal ili ti genetsku vrednost neke životinje. U suštini, one nam govore da li će potomstvo neke životinje biti bolje od njenih roditelja. Priplodne vrednosti mogu biti izražene u dve osnovne forme
- PTA – Predicted Transmitting Abilities (eng) – Predviđena sposobnost prenošenja (srb)
- EBV – Estimated Breeding Values (eng) – Procenjena pripoldna vrednost (srb)
Različiti sistemi selekcije i evaluacije genetske vrednosti koriste jednu od ove dve forme. U SAD, priplodne vrednosti za sve mlečne rase, pa i za holštajn rasu, se izražavaju kroz PTA (Predviđena sposobnost prenošenja). Tačnije, izražavaju se kroz odstupanja (+ ili -) u odnosu na prosek populacije. Takav pristup nam pomaže da razumemo da li će potomstvo biti bolje ili lošije u odnosu na prosek populacije za sve osobine pojedinačno (Npr – mlečnost, visina, plodnost, dugovečnost).
Definisanje bazne populacije
Kako bi smo koristili priplodne vrednosti moramo odrediti baznu populaciju ili ti “nultu tačku” sa kojom upoređujemo svaku životinju. Dakle, “nulta tačka” se računa koristeći prosek bazne populacije i još se naziva i “bazna srednja vrednost”. U američkim testovima bikova, krava i junica (progeni i genomski testovi) na danasnji dan baznu populaciju čine krave rođene u 2015-toj godini u SAD I njihovi proseci su definisani kao “nulta tačka”. Za najvažnije osobine holštajn rase proseci su prikazani u tabeli ispod:
Ažuriranje (promena) bazne populacije
Kao što sam već rekao priplodne vrednosti su izražene odstupanjem (devijacijom) od proseka bazne populacije. Međutim, zbog genetskog napretka koji nastaje sa svakom novom generacijom (potomci su bolji od roditelja) povećavaju se i priplodne vrednosti. Iz tog razloga u SAD na svakih 5 godina se menja bazna populacija, a samim tim i “nulta tačka” sa kojom upoređujemo sve životinje. Ako ovo nikada ne bi smo radili i naprimer, upoređivali baznu populaciju iz 1985 sa životinjama danas, priplodne vrednosti (PTA) bi bile previsoke i teške za razumevanje i rad. Ovo ažuriranje bazne populacije se naziva promena baze i njen cilj je postavljanje “nulte tačke” na aktuelnije proseke populacije. U aprilu 2025-te godine, u SAD, baza holštajn rase će se promeniti sa populacije krava rođenih 2015-te na bazu krava koje su rođene 2020-te godine.
Zašto se priplodne vrednosti menjaju nakon promene bazne populacije?
Ako je postignut genetski napredak, krave rođene 2020-te će u genetskom smislu biti bolje od krava rođenih 2015-te godine te imati i viši prosek. Upravo za taj viši prosek mlađe generacije će se promeniti priplodne vrednosti. Odličan primer je prosek proizvodnje mleka po godinama rođenja krava na grafiku ispod.
Kako se priplodne vrednosti izražavaju kroz odstupanje od proseka bazne populacije, povećanje proseka bazne populacije će promeniti to odstupanje. To znači da će isti bik ostati istog genetskog kvaliteta, ali u poređenju sa genetski nadmoćnijom populacijom od prethodne, njegov relativni doprinos će biti niži. Grafički prikaz ispod.
Očekivane izmene priplodnih vrednosti nakon ažuriranja baze u aprilu 2025
Tumačenje tabele:
- Pozitivne vrednosti u tabeli (npr Mleko +750lbs) znači da će se priplodne vrednosti svih bikova umanjiti za tu vrednost
- Za osobine kod kojih je niža priplodna vrednost poželjna (npr. Broj somatskih ćelija) znači da će se priplodne vrednosti svih bikova povećati za tu vrednost
- Tabela pokazuje da će prosek baze za DPR biti niži za 0,2%. To znači da će se priplodne vrednosti povećati za 0.2%. Stoga će bik čija je priplodna vrednost naprimer -1.0%, nakon ažuriranja baze imati priplodnu vrednost od -0.8%. To istovremeno znači da je populacija krava rođena 2020 manje plodna u odnosu na populaciju krava koje su rođene 2015.
Mera genetskog napretka
Dok je izmena baze ustvari rekalibracija (genetski kvalitet ostaje isti ali se prosto menja štap kojim merimo), to je istovremeno i mera postignutog genetskog napretka u populaciji holštajna u poslednjih pet godina.
Preveo i prilagodio
Vladan Ćirić
februar 2025