U periodu od 15.10. do 20.10.2024. god. naše kolefinice Katarina Šolaja i Aleksandra Butić učestvovale su u 18-om po redu studijskom putovanju koje je organizovalo Centralno Udruženje Odgajivača Goveda Simentalske Rase u sradnji sa Intitutom Za Stočarstvo Zemun na čelu sa dr Vladom Pantelićem.
Zajedno sa kolegom iz komapnije Swissgenetics – Tomasom Feitknecht, sa kojom imamo dugogodišnju saradnju posetili smo farme u okolini Berna i Lozane. U studijskom putovanju učestvovale su kolege iz Osnovnih Odgajivačkih Orgajizacija kao i farmeri iz Srbije.
Prva farma koju smo posetili je farma Zahnd kojase nalazi na 580m nadmorske visine i koja odgaja rasu Švajcarski Fleckvieh. Ova farma ima 60 muznih krava i od svog mleka se proizvodi švajcarski sir Gryere. Ono što je zanimljivo da je u proizvodnji mleka koje je namenjeno za proizvodnju sira Gryere zabranjena upotreba silaže u ishrani krava, tako da najveći deo obroka predstavlja sveža trava sa paše od maja do oktobra meseca i seno tokom zimskog perioda uz dodatak koncentrata do 4kg po kravi. Pored navedenih hraniva, na ovoj farmi se u ishrani krava koriste svež krompir i jabuke. Prosečna proizvodnja je 7.241kg mleka sa 4,29% mlečne masti i 3,40% proteina u standardnoj laktaciji od 305 dana.
Potrošnja semena na ovoj farmi je 1,4 doze po kravi godišnje. Pored 60 muznih krava, na ovoj farmi se nalazi i 57 grla ženskog priplodnog podmlatka. Razlog ovako velikom broju životinja za podmladak, odnosno remont stada krije se u tome što se sa ove farme krave u drugoj laktaciji koje nemaju zadovoljavajuću proizvodnju prodaju za dalje odgajivanje, dok one mlečnije ostaju na farmi. Još jedna zanimljivost o ovoj farmi je to da je najstarija krava rođena 2008. godine, u aprilu mesecu je na svet donela još jednog potomka i još uvek je u proizvodnji koja je na nivou od 7.703kg mleka u standardnoj laktaciji.
Švajcarski Fleckvieh je rasa dvojne proizvodnje sa akcentom na proizvodnji mleka. Rasu karakteriše svetlo do tamno crvena osnovna boja sa belim mrljama. Ređe se sreću krave u beloj boji sa crvenim mrljama. Uobičajeno za ovu rasu je da životinje imaju beo stomak i ekstremitete. Krave su srednjeg okvira koji je dobro izbalansiran. To su visokoproduktivne mlečne krave, idealne za dugu i efikasnu proizvodnju u različitim uslovima držanja. Rasa Švajcarski Fleckvieh dobijena je kombinacijom dveju rasa, Simentalskog i Crvenog Holštajn Frizijskog govečeta. Udeo gena Crvenog Holštajna je približno 65%, dok je udeo gena Simentalske rase oko 35%. Ovu rasu odlukuje dugovečnost kao i dobre osobine fitnesa i vimena. Krave daju dobre rezultate na ispaši I u organskoj proizvodnji. Ističu se po snažnim funkcionalnim osobinama.
Druga farma koju smo posetili je farma Menoud, farma švajcarskog Simentalca koja takođe proizvodi mleko za Gryere sir. Na ovoj farmi ima 30 krava, ishrana se bazira na pašnjaku tokom letnjeg i senu tokom zimskog perioda. Prosečna proizvodnja je 6.738kg mleka sa 3,98% mlečne masti i 3,47% proteina.
Potrošnja semen ana ovoj farmi je 1,5 doza po kravi godišnje. Ova farma poseduje 57 grla ženskog priplodnog podmlatka iz razloga što se sa ove farme prvotelke koje imaju nižu proizvodnju od očekivane prodaju za dalje odgajivanje tako da je potreban jako veliki broj životinja za remont stada. Zanimljivost kod švajcarskog simentalca kojeg smo videli u Švajcarskoj je ta da sve krave imaju rogove koji su indentični. Tajna se krije u tome što se mladim životinjama od oko 6 meseci starosti u predelu rogova pričvršćuju drveni kalupi koji usmeravaju njihov rast. Važno je da napomenemo da ovaj metod oblikovanja rogova ne ugrožava dobrobit životinja.
Ovim putem želimo da se još jednom zahvalimo dr Vladi Panteliću na pozivu da budemo deo jednog ovakvog putovanja.
Aleksandra Butić, Novembar 2024